+90 212 234 9234

TR| EN |

Porselen Dişler, Kaplamalar

Porselen Dişler, Kaplamalar

PORSELEN DİŞLER, KAPLAMALAR

Diş sağlımızın, genel sağlığımız ve rahatlığımız üzerinde çok önemli etkileri vardır; ve nasıl göründüğümüz hakkında hissetiklerimiz de yaşam kalitemizde rol oynar.

Eğri dişler veya bunların bozuk görüntüsü nedeniyle kendimizi cazibesiz hissettiğimiz zaman, sıkılgan olabiliriz ve zihnimiz görünüşümüzle meşgul olabilir. Konuşurken veya gülerken ağzımızı kapatma ihtiyaci duyabilir, gülmekten çekinebilir veya yüz görünümümüzü saklamaya calışabiliriz.

Arık dişhekimleri uluslararası estetik ilkeleri prensipleri ile, sizleri mükemmel bir gülüş sunabiliyorlar. Uygulamakta olduğumuz yöntemler ve kozmetik diş hekimliği alanındaki yıllık tecrübeler ile, mükemmel bir gülüşe sahip olmak artık çok daha kolay.

Ağzınıza takılmış ve takılacak olan olan dişler diş hekimliğinin en gelişmiş malzemesi olan porselendir. Camımsı yapısı itibari ile dişe en çok benzeyen ve estetik açıdan çok büyük avantajları olan bu malzeme aynı zamanda çok sağlamdır. Bu nedenle kurallara uygun yapılan dişler uygun kullanım sonunda sizlere en az 10-15 sene hizmet verecektir.

PORSELEN KAPLAMALAR İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

 1. Ne kadar sürede yeni porselen dişlerime kavuşabilirim?
  Yaklaşık olarak 5-7 güne yayılmış üç seansta -yaklaşık bir hafta içinde- yeni dişlerinize kavuşabilirsiniz.
 2. İstediğim formda ve renkte diş yaptırabilir miyim?
  İstediğiniz formda ve renke diş yaptırabilirsiniz. Ancak en çok yanılgıya düşülen konu, başka bir kişide gördüğünüz dişin size de aynı şekilde uygun olacağını düşünmektir. Herhangi bir sanatçıda çok güzel görünen dişler size milimetrik bir biçimde uygulansa bile, sizin yüzünüzün şekli, ten, göz, saç renginiz, hatlarınız ve yaşınız aynı dişilerin sizde çok farklı görünmesine yol açabilir. İdeali, diş hekimizle aynı estetik görüşe sahip olmanız ve ve onun tecrübelerinden faydalanmanızdır.
 3. Bazı kişilerin dişlerinde tam dişeti sınırında morarma ve siyah bir çizgi oluşuyor, bunu istemiyorum..
  Bu metal destekli porselen kaplamalarda zamana ve yanlış fırçalamaya bağlı oluşan bir komplikasyondur. Kliniklerde özellikle ön bölge çalışmalarında metal desteği olmayan tam porselen(genellikle EMax, Hi-Ceram) çalışması yapıldığı için bu şekilde bir komplikasyonla karşılaşılmamaktadır.
 4. Yeni dişlerim yapılırken ağrı duyacak mıyım?
  Yeni dişlerinizin yapılabilmesi için diş yüzeylerinden 1-1.5mm. kadar maddenin kaldırılması gerekmektedir. Bu bazı hastalarımızda hassasiyete neden olduğundan, anestezi yapılmasını gerektirir. Anestezi yapıldıktan sonra hiç bir ağrı ya da acı hissetmeyeceksiniz.
 5. Hemen rahat eder miyim?
  Natürel ve estetik görünümleri açısından çok yüksek bir değere sahip olan, bu tür porselen kaplamalarda alışma süresi diğer takılıp çıkartılabilir protezlere göre çok kısa olup; Bir gün ve bazen de bir kaç hafta ile sınırlıdır. Bu müddet sonunda hastalar, ağzında böyle bir protez olduğunun farkına bile varmazlar.
 6. Porselenlerim takıldıktan sonra ağrım olur mu?
  İlk bir iki hafta içinde hastaların, çok soğuk ve çok sıcak yiyecek ve içeceklerde hassasiyet duymaları kron ve köprü için dişlerin bir miktar kesilmesinden kaynaklanır. Ancak son yıllarda geliştirilen yapıştırma malzemeleri bu sorunu da minumuma indirmiştir. Ancak yinede eğer rahatsızlık duyarsanız kaplamalarınızın yapıştırılmasından sonra, (ilk bir iki hafta içinde) aşırı soğuk ve sıcak yiyeceklerden sakınmalısınız.
 7. Konuşmam değişir mi?
  Öncelikle estetik amaçla ön bölgelere yapılan köprülerde, bir kaç gün konuşmada ve bazı kelimeleri telafuzda zorlukla karşılaşabilirsiniz. Bu zorluğu en kısa sürede aşmanız için yüksek sesle okumanız ve zorluk çektiğiniz kelimeleri ve heceleri tekrarlamanız yeterli olacaktır.
 8. Rahat yiyebilecek miyim? 
  Eğer dişleriniz takıldıktan sonra hassasiyet oluşmamışsa, her istediğiniz şeyi yiyebilirsiniz. Bazı hastalarımız köprünün veya kronun takıldığı tarafı kullanmamaktadır. Siz böyle bir hata yapmayınız. Zira size yapılan her protez sizin daha iyi çiğneyip; gıdalara daha iyi öğütebilmeniz için yapılmıştır. Bu nedenle protezli tarafınızla da çiğneme işlemini ihmal etmeyiniz.

 

KONTROLLER

Porselen dişleriniz ne kadar sorunsuz olursa olsun, senede en az iki kez (Her altı ayda bir) kliniğimizde uygulanan ve ücretsiz olan kontrolü ihmal etmeyiniz.

 

 

09 Şubat 2015
39.970 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

tr_TRTurkish