+90 212 234 9234

TR| EN |

Dolgu Yaptırdım, Dişim Ağrıyor

Dolgu Yaptırdım, Dişim Ağrıyor

Dolgu yaptıran hastalarda bazı durumlarda hassasiyet oluşabilmektedir. Bu hassasiyetleri şu şekilde sınıflandırabiliriz:

Dolgudan sonra ağrı:

Dolgu yapılırken hekiminiz öncelikle dişinizdeki çürük alanları temizlemektedir. Bu alan kimi zaman oldukça derine doğru gitmiş olabilir. Hatta bazı durumlarda dişin sinirlerine bile çok yaklaşmış olabilir. Bu gibi durumlarda bu çürük temizlenirken hastalar anestezi altında olduklarından bir ağrı hissetmeyebilirler. Hekim böyle bir durumda öncelikle dolgunuzun altına dişin sinirlerindeki ağrıyı azaltacak ve dişin sinirlerini dolgu tabanından uzaklaştıracak bir ilaç sürer. Daha sonra bunun üzerine dolgu le dişi kimyasal olarak birleştirmeye yarayan ve ayrıca hassasiyet giderici bir sıvı sürer. Daha sonra dolgu yapılır.

Aynı yanlışlıkla derinden kesilmiş bir tırnakta olduğu gibi dolgunuzdan sonra uyuşukluk geçtikten sonra bir ağrı oluşması normaldir. Bu ağrının ve hassasiyetin 20 gün içinde geçmesi gerekir. Eğer geçmez ise dişinize kanal tedavisi yapılması gerekebilir.

Dolgudan sonra soğukta ağrı:

Yukarıdaki sebeplerin haricinde, eger çürük yeterince temizlenemediyse soğukta bir hassasiyet oluşur . Bu hassasiyetin bir diğer sebebi de dolgunuzun kenarında açıklık kalması, ya da dolgu maddesinin doğru polimerize olmamasından kaynaklanabilir. Bu durumda sizin yapabileceğiniz bir şey yoktur, tekrar hekiminize başvurmanız gerekir.

Dolgudan sonra üstüne basınca ağrı:

Genellikle eğer dolgunuzda bir yükseklik kaldıysa böyle bir ağrı oluşur. Yukarıda belirtildiği gibi genellikle dolgular anestezi altında uyuşturularak yapıldığından hekimin yükseklik kontrolü yaptığı sırada bu yüksekliği fark edememiş olabilirsinizç Bu yükseklik ağrısı dolgu yaptırdıktan hemen sonra kendini belli eder. Hemen ertsi gün doktorunuza tekrar giderek kalmış yüksekliği aldırmanız durumunda 1-2 gün içinde bu şikayetiniz de ortadan kalkar.

 

09 Şubat 2015
456.306 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

tr_TRTurkish