+90 212 234 9234

TR| EN |

Dişim Ağrıyor, Ne Olmuştur?

Dişim Ağrıyor, Ne Olmuştur?

Bizlerinde en sık karşılaştığı sorulardan bir tanesi…

Dişi görmeden, röntgenini tetkik etmeden cevaplanması en zor sorulardan bir tanesi. Ama sizlere çok net bazı bilgiler vereceğim:

Dişim üstüne basınca ağrıyor:

Nedeni: Eğer dişinizde bir dolgu ya da kaplama yoksa, büyük olasılıkla dişinizin kök ucunda diş çürüğüne bağlı bir apse oluşmuştur. Dolgu yada kaplama varsa ya dolgunuzda ya da kaplamanızda biraz yükseklik olabilir.

Çözümü: Öncelikle kanal tedavisi yapılması gerekir. Dişin dibindeki apsenin akıtılması, sonra dişe kanal tedavisi yapılması ile sorununuz büyük olasıkla çözülecektir. Dolgu yada kaplamada üztüne basıldığında ağrı varsa büyük olasılıkla ya dolgunuz ya da kaplamanız biraz yüksek kalmış olabilir. Hekiminiz bu yüksekliği aldıktan sonra sıkıntınız 24 saat içinde geçer.

Dişim soğukta sızlıyor:

Nedeni: Dişinizde bir çürük var veya diş eti çekilmesi sebebiyle kök yüzeyi açığa çıkmış olabilir.

Çözümü: Öncelikle diş çürüğü varsa dolgu yapılmalıdır. Eğer diş eti çekilmesine bağlı kök yüzeyi açığa çıktıysa flor uygulaması veya hassasiyet giderici bir solüsyon ile kök yüzeyinin örtülmesi sağlanmalıdır. Bazı durumlarda bu yüzey örtücülerin işe yaramadığı durumlarda bu sefer kök yüzeyine estetik bir dolgu yapılması gerekir.

Sıcak gelince dişim ağrıyor:

Nedeni: Dişinizde ilerlemiş bir çürük var. Genellikle çürük dişlerdeki soğuk hassasiyeti bize yüzeyel bir çürük varlığını düşündürürken, sıcakta oluşan ağrı daha ilerlemiş bir çürük varlığını işaret eder.

Çözümü: Ya derin bir temizleme sonrası dolgu ya da kanal tedavisi gerekmektedir.

Diş etim acıyor:

Nedeni: Diş etinizin içine sert bir cisim kaçmış olabilir (kılçık-mısır kabuğu vs.) Ya da bir aft oluşmuş olabilir.

Çözümü: Diş etinin ya da diş ve dişetinin arasına girmiş olan yabancı cisim çıkartılmalıdır. Eğer bir aft varsa ant-viral bir merhem dutarlılığın azalmasına yardımcı olacaktır.

Ekşi ve şekerli şeyler yediğimde dişim ağrıyor:

Nedeni: Dişin sinirlerini etkilemeye başlamış çürük. Tedavi edilmezse çok çabuk çok şiddetli ağrıya dönüşebilir.

Çözümü: Dişteki çürüklerin tam temizlenerek, dolgu altına ağrı dindirici ve iyileşme sağlatıcı bir ilaç koyarak dolgu yapılması gerekir. Üç hafta sonra diş tekrar dikkatle incelenmeli ve şikaytlerin miktarı ölçülmelidir.

Dişimde kalp atışı gibi ağrı oluyor/Geceleri dişim ağrıyor:

Nedeni: Dişinizin içindeki sinirlere kadar ilerlemiş bir çürük var ve çürüğü oluşturan bakteriler dişin sinirlerini ciddi biçimde etkilemiş, dişin sinirlerinde çürüme başlamış.

Çözümü: Kanal tedavisi.

Eğer tüm bunların dışında diş ağrıları oluşmaktaysa mutlaka doktorunuzun sizin röntgenlerinizi incelemesi ve aynı zamanda bir de ağız içi muayenesi yapması gerekmektedir. Sorularınızı aşağadaki forma yazabilirsiniz.

 

09 Şubat 2015
95.128 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

tr_TRTurkish