+90 212 234 9234

TR| EN |

Kanal Tedavisi

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisinin amacı, çürükler dolayısıyla kaybedilebilecek kötü durumdaki dişlerin, mikroplu tüm kısımlarının temizlenerek, uzun süre daha ağızda kalmasını sağlamak, diş kayıpları dolayısıyla oluşabilecek hem maddi hem de manevi açıdan sizleri zorlayacak daha ileri tedavilerin önüne geçmektir.

 

Ağızda kanal tedavisi yapılarak kalan diş, o bölgede çiğnemeye yardım etmeye devam edecek, bu şekilde yine o bölgedeki kemiğin aktif halde kalmasıyla beraber çene kemiklerindeki erimeyi de önleyecektir. Bu karmaşık ve zor tedavi, genellikle diş çürüğü çok ilerlerse uygulanmaktadır.

Kanal Tedavisi

KANAL TEDAVİSİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Neden kanal tedavisi?
– Aslında diş ağrıları genellikle sadece ilerlemiş çürüklere eşlik eder. Dişlerinde hiç ağrı hissetmeyen kişilerde bile bir sürü çürük oluşmuş olabilir. Eğer tedavi edilmemiş bir diş ağızda ise, bu dişteki çürük ilerleyerek dişin canlı kısmına ulaşır ve sıcak ağrısı, veya zonklayan bir ağrı başlar.
– Bu sırada artık pulpanın (yani dişin canlı dokusunun) alınması en iyi tedavidir. Çürük oluşturan bakterilerin kaynağının yok edilmesiyle kurtarılan diş, size daha uzun yıllar hizmet etmeye devam edecektir.

Kanal tedavisi ağrı verir mi?
– Genellikle kanal tedavisi için kliniklere başvuran hastalarda zaten mevcut bir ağrı vardır. Tüm tedavilerde olduğu gibi bu tedavi esnasında da anestezi yapılmaktadır. Genellikle ilk anesteziden sonra zaten hemen fark edilir bir rahatlama hissedeceksiniz.
– İlk randevuda dişin içindeki sinirler alındığından dolayı, ağrı hemen hemen kaybolacaktır.

Kanal tedavisi uzun süren bir tedavi midir?
– Kanal tedavisi, eğer dişinizde bir enfeksiyon yoksa tek seansta bitebilir. Ancak dişinizdeki enfeksiyon tedavinin uzamasına sebep verir.

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Kanal tedavisi, kısaca dişin içindeki sinirlerin temizlenip yerine bir dolgu yapılmasıdır. Dişhekimi diş sinirlerini almak için özel aletler kullanır, ve yine özel aletler ile içini doldurur.

Kanal tedavisi olan dişimi eskisi gibi kullanabilir miyim?

– Kanal tedavisi uygulanmış dişinizi aynen eskisi gibi kullanmaya devam edebilirsiniz ancak, dişin içindeki damar ve sinirler temizlendiğinden dolayı dişin beslenmesi eskisi gibi olmayacaktır.
– Bu durumda, temizlenen diş gevrekleşecek, kuru bir ağaç gibi daha kırılgan hale gelecektir. Tecrübelerimiz bize kanal tedavisinden hemen sonra kaplanmayan dişlerin ilerde kırılma ve çatlamalar ile kaybedileceğini göstermiştir. Bu yüzden en ideali başarılı kanal tedavisinden hemen sonra tedavi uygulanan dişinizin kaplanmasıdır.

 

09 Şubat 2015
35.454 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

tr_TRTurkish