+90 212 234 9234

TR| EN |

İmplantlar (Diş Ekme)

İmplantlar (Diş Ekme)

IMPLANT YAPTIRACAK HASTALARIMIZA ÖNERİLER

İmplantlar, yıllar boyu süren araştırma geliştirme programları neticesinde artık 21. yüzyılda diş hekimliğinin vazgeçilmez bir tedavi seçeneği haline gelmiştir.

Eğer çene kemikleriniz müsade ediyorsa, yaptırdığınız implantın kendi dişinizden bir farkı kalmayacaktır. Çoğu çözümsüz vak’a artık implantların kullanımıyla çok yüz ağartıcı sonuçlar vermektedir.

Unutulmamalıdır ki implant çalışması, disiplinler arası çalıştırmayı gerektirip, çene cerrahı ve protez uzmanının katılımı ile beraber yapıldığında anlamlı sonuçlar verebilmektedir.

 

İMPLANTLAR İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

İmplant nedir?
Çok basit tabiri ile implant, çene kemiği içine uygulanan doku dostu olan titaniumdan vida ya da dübeldir. Implant yapay kök görevi görür ve üzerine dişler yerleştirilir.

İmplant yaptırmak ne kadar sürer?
Implant’ın yerine yerleştirilmesi cerrahi bir işlemdir. Anestezden sonra implantlar 15 ila 30 dakika içinde yerine yerleştirilirler.

Kaç çeşit implant vardır, hangisi en iyisi?
Günümüzde yerli ve yabancı firmaların ürettiği yüzlerce implant tipi ve markası bulunmaktadır. İmplant uygulamalarında diş hekimliğinde multi-disipliner çalışma anlayışı yaygınlaşmıştır. Burada kastedilmek istenen şey, implantın bir çene cerrahı, üzerindeki üst yapının yani dişlerinde bir protez uzmanı tarafından yapılmasıdır.
İmplantlar, dübel şeklinde tasarlanmıştır. Yani çene kemiğine yerleştirilen, içi boş bir titanium dübel. Bu dübel yerine yerleştirildikten sonra içine bir vida ile implantın ikinci parçası konur ve üzerine dişler yapılır.

İmplant düşüyormuş, benim vücudum implantı reddeder mi?
2009 yılında yapılan araştırmalar implantlarda ilk on yılda düşme oranın % 0.3 olarak vermiştir. İmplant üzerine yapılacak protezlerde bazı özel kurallar vardır, ve implantınızın sağlığı ve ağızda kalma süresi üzerine yapılacak protezle de direkt olark bağlantılıdır. Ayrıca dişeti hastalığı olan veya halen dişeti rahatsızlıkları devam eden hastalarda tedavi sonlanmadan implant işlemine başlamanın sakıncalı olduğu bilinmektedir.

İmplant yapılırken ağrı duyacak mıyım?
Diğer işlemlerde olduğu gibi, implant işlemide anestezi altında yapıldığından ağrı duymayacaksınız. Implant operasyonundan sonra biraz ağrı duymanız olasıdır, ama size tavsiye edeceğimiz ağrı kesiciler çok kısa zamanda bu ağrıyı giderecektir, ve 2-3 gün sonra hiç. Ağrı hissetmeyeceksiniz.

İmplantım yapıldı, protezlerim ne zaman yapılacak?
İmplantınız yapıldıktan 3 ay sonra üzerine protezleriniz yapılabilir. Bu süre genç hastalarda kısalabildiği gibi daha yaşlı hastalarda 4 aya kadar çıkabilmektedir. Yapılacak protezlerde yukarıda da belirttiğimiz gibi bazı kurallara uyulmak zorunluluğu bulunmaktadır.

İmplant pahalı mıdır?
İmplantlar diğer diş tedavilerine göre görece biraz daha pahalıdır, ancak hastaya çok büyük avantaj, kullanma kolaylığı ve rahatlık sağlar.

Cerrahi olarak implantın yerleştirilmesinden sonra ağzınıza ya sabit protez, ya hareketli bir protez, ya da bunların kombinasyonu uygulanacaktır.

Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgileri, www.diskitapligi.com adresindeki e-book’tan alabilirsiniz.

 

09 Şubat 2015
7.889 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

tr_TRTurkish