+90 212 234 9234

TR| EN |

Bilinçli Sedasyon

Bilinçli Sedasyon

BİLİNÇLİ SEDASYON

Bilinçli sedasyon sadece tam hastane koşullarında ve uzman, anestezi ve reanimasyon eğitimi almış tıp doktorları tarafından uygulanır.

Diş tedavilerinde Nitroz Oksit sedasyonu

Diş tedavisi korkusu, günlük yaşamda en sık karşılaşılan geleneksel korkulardan biridir. İnsanlar ”iğne ” kaygısı, lokal anestezinin kendilerinde uyandırdığı ürperti sebebiyle veya başka sebeplerle tedaviye yanaşmazlar. Tüm bunlar randevuların gecikmesine, aksamasına hatta yarım kalmasına sebep olurken daha da önemlisi hastalar dişini kaybetme korkusuyla karşı karşıya kalabilirler.

Bilinçli Sedasyon

Bilinçli Sedasyon (Inhalasyon Sedasyonu)tüm dünyada birçok medikal alanda kullanılan yaygın bir ağrı yönetim şeklidir. Her yaştan insana uygulanabilen bu etkili ve güvenilir yöntemle, diş tedavilerinde duyduğunuz korku ve stres yerini hoş ve güzel hislere bırakır.

Nitroz oksit

Gülme gazı olarakta bilinen nitroz oksit,  uzun yıllardır birçok medikal alanda olduğu gibi,diş hekimliğinde de yaygın olarak kullanılan bir gazdır. Oksijenle birlikte uygulanır ve solunduğu sürece hissedilen rahatlatıcı ve analjezik (ağrı kesici) bir etkiye sahiptir. Özellikle Amerika’da ve İskandinav ülkelerinde Nitroz oksit sedasyonu diş tedavilerinde standart bir uygulamadır.

Nitroz oksit sedasyonu ne tür etkiler oluşturur

Nitroz oksit öncelikle anksiyolitik (korkuyu azaltan) bir ajan olarak görev yapar. Genellikle lokal anesteziye ihtiyaç olsa da orta seviyede analjezik (ağrı kesici) etkiye de sahiptir. Bu özelliği sayesinde çoğu hasta enjeksiyon sırasında acı duymaz, çoğunlukla bunu bir dokunma olarak algılar .Amnezik etkisi sebebiyle de hastalar kendini rahat ve sakin hissederken, zamanın nasıl geçtiğinin farkına varamaz. Bulantı refleksi genellikle baskılanır. Tedavi boyunca bilinci açık olan hasta, doktoruyla rahatlıkla iletişim kurabilir, istediği anda tedaviyi sonlandırabilir.

Bilinçli sedasyonun faydaları

  • Hızlı etki

Solumaya başlandıktan sonraki 2-3 dk.içerisinde etkisini göstermeye başlar. Gerginlik ve korkularınız bir anda yerini rahatlık ve sakinliğe bırakır.

  • Kolay ayarlanabilen sedasyon derinliği

Gerekli olan sedasyon seviyesi kolaylıkla ayarlanabilir. Sizin için en uygun seviyeye rahatlıkla ulaşılabilir.

  • Güvenlik

Nitroz oksit bugün diş hekimliğinde kullanılan en güvenilir sedatif olarak tanımlanılır. Hafiftir, toksik etkisi yoktur ve tedavi bittikten sonra vücudunuzu doğal yollarla terkeder. Anjin,kalp krizi hatta yüksek tansiyon hastalarında bile güvenle kullanılabilir.

  • Hızlı geri dönüşüm süresi

Nitroz oksit akışı kesildikten sadece 2-3 dk.içerisinde hissedilen etkiler tamamen kaybolur. Nitroz oksit sedasyonu tedavilerden sonra etkisi devam etmeyen tek sedasyon türüdür. Hastalar tedaviden sonra araba kullanabilir, günlük aktivitelerine kesintisiz olarak devam edebilir.

 

Nikroz oksit benim için uygunmu?

Eğer sizde diş tedavilerinden korkuyorsanız, inhalasyon sedasyonu siz ve çocuklarınız için en uygun seçenek olabilir. Bu konuyla alakalı sorularınız varsa, diş hekiminizden bu sorularınızın cevaplarını alabilir, bizimle de paylaşabilirsiniz.

Bilinçli sedasyon hangi yaştaki hastalara uygulanabilir?

Bu yatıştırıcı tedavi hastaya uygulanabilir.  Ancak 5 yaş altı çocukların burunluk takmayı reddetmesi çok karşılaşılan bir sorundur.

 Hangi tür hastalarda kullanılmasında sakıncalar olabilir? 

Aşağıdaki hastalıklara sahip kişilerde kontraendikasyonlar görülebilir. KOAH hastalarında Madde bağımlığı tedavisi görmüş kişiler ve şiddetli duygusal bozukluk içerisinde olanlar, hamilelikte, Bleomisin sülfat tedavisi gören kişilerde,  Metilentetrahidrofolat enzimi eksikliği durumlarında.

 Bir hastaya en fazla ne kadar süre uygulanabilir?

Bu konuda kesin bir sınır olmamakla birlikte 3–4 saat süren tedavi kayıtları literatürde bulunmaktadır.

Yüksek dozlara çıkıldığında ne gibi etkiler görülebilir?

Fazla sedasyon durumlarında bazı hastalardada kusma, bulantı, ağlama, aşırı kahkahalar ve halüsinasyonlar görülebilir.

Emziren annelerde kullanılabilir mi?

Kullanılabilir.

 

09 Şubat 2015
14.916 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

tr_TRTurkish