+90 212 234 9234

TR| EN |

20 Yaş Dişleri

20 Yaş Dişleri

Günümüzde kliniğimize başvuran 20-35 yaş arası hastaların bir kısmı yüzlerinde tek taraflı, kulağa yansıyan ağrı ve bazende -özellikle alt çenede- en son dişin arka tarafında ağrı şikayeti ile gelmektedir. Yapılan klinik muayenede bu durumun sürmekte olan veya sürmemiş olan yirmi yaş dişlerinden kaynaklandığı ortaya çıkıyor.

Özellikle alt çenenin tüm dişlerin üzerinde yer almasını engelleyecek derecede dar olduğu durumlarda aslına 20 yaşında sürmesini beklediğimiz diş sürememekte yani ağızda görünür olup fonksiyon yapamamaktadır.

Bu ve benzeri durumlarda bu dişler zaman zaman öndeki dişleri itmeye başlarlar ve ağrı oluşur. Bazı durumlarda ise bu dişlerin yarısı ağızda yarısıda dişeti altında kalır ve düzgün fırçalanarak temizlenemediğinden dolayı hem kendileri çürürler hemde öndeki dişin arka tarafını çürütebilirler. Bu durumda sadece dişi ittiği için değil ayrıca bir de çürük oluşturduğu için ağrı başlar.

Nadir durumlarda 20 yaş dişleri öndeki dişi, çene kemiğinin içinden çıkmadan iter ve öndeki dişin kökünde erimeye yol açabilir. Yukarıda belirtilen her durumun sonunda ciddi bir ağrı oluşur, bazı hastalarda göz ağrısı bazı hastalarda kulak ağrısı, bazı hastalarda ise o bölgeye dokunulduğunda şiddetli acı ve ağrı aynı anda oluşabilir. Çözüm bu dişlerin çekilmesidir.

 BÜTÜN YİRMİ YAŞ DİŞLERİ ÇEKİLMELİ Mİ?

Hayır, sorunsuz bir şekilde fonksiyon gören 20 yaş dişlerinin çekilmesine ihtiyaç yoktur.

 YİRMİ YAŞ DİŞİNE DOLGU YAPILIR MI?

Evet yapılır. Eğer ağızda dişin taç kısmı yeterince belirgin ise bu dişlere dolgu yapılır. Bu durumlarda dişler normal sıralandıkları için hiç sorun çıkmayabilir.

YİRMİ YAŞ DİŞLERİNE KANAL TEDAVİSİ YAPILIR MI?

Evet yapılır. Bütün dişlere yapıldığı gibi yirmi yaş dişlerine de kanal tedavisi yapılabilir. Burada sorun, 20 yaş dişinin kök kanallaının (yani kanal tedavisi sırasında alınan sinirlerin içinde bulunduğu küçük odacığın) yapısının oldukça amorf (yani bozuk) olmasıdır. Hem bu amorf yapı hem de 20 yaş dişlerinin ağzın en arkasında yer alması bu tedaviyi oldukça güçleştirerek, tedavinin başarısını etkileyebilir. Yapılan araştırmalar 20 yaş dişlerine yapılan kanal tedavilerinin diğer dişlere oranla daha yüksek oranda başarısızlık içerdini göstermiştir.

 YİRMİ YAŞ DİŞİ ÇEKİMİ DAHA MI ZOR? NE KADAR SÜRER?

Evet. 20 yaş dişleri gömülü ya da yarı gömülü oldukları zaman bu dişlerin çekimi diğer dişlere nazaran daha zor olabilir. Diş çekimleri için belli bir süre vermek doğru değildir. Her dişin büyüklüğü, pozisyonu, ağız açıklığı, kemik veya yumuşak doku tutulumu farklıdır.

 ÇEKİMDEN SONRA DAHA FAZLA MI AĞRIR?

Genellikle evet. Yapılan Kanıta Dayalı Dişhekimliği araştırmalarında hastaların 20 yaş dişi çekimlerinden sonra daha fazla ağrı duyduğu ortaya çıkmıştır. Bu ağrı zaman zaman çekim yapılan yerde, bazı durumlarda ise çekim yapılan yerin karşı tarafındaki eklemde gerçekleşebilir. Ağrının şiddeti çekim yapılan yerdeki kemik yoğunluğuna, çekim süresine ve hastanın ağrı eşiğine göre değişiklikler göstermektedir.

 

 

09 Şubat 2015
43.034 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

tr_TRTurkish