+90 212 234 9234

Was ist Parodontitis?

Was ist Parodontitis?

Periodontal Hastalık

Hayatlarının bir devresinde, her 4 yetişkinden 3 tanesi, Piyore veya Dişeti hastalığı olarak ta bilinen Periodontitis‘ ten etkilenir. Özellikle kadınlar, yaşamlarının belirli evrelerinde periodontal hastalık riski taşırlar. Hormonal değişiklikler, dişetlerine kan akışını etkiliyebilir ve bakteri plağındaki irritan maddelere dişetinin tepkisi artabilir. Eğer periodontal hastalık riskiniz yüksek ise, böyle zamanlarda durumun kötüleştiğini farkedersiniz. Şimdi bu evreleri tartışmadan önce periodontitisin sebeplerini irdeleyelim.

Dişeti (Periodontal) Hastalıklarının Sebebi

Periodontal Hastalık, dişe tutunan yapışkan bir bakteri plağının o dişin çevresindeki kemik ve dişetinde sebep olduğu infeksiyondur. Bu bakteri plağı, dişetlerinizi tahriş eden toksinler ( zehirler ) üretir.

Periodontal hastalığın Gingivitis denilen ilk evrelerinde, diş etleri şişer, rengi pembeden kırmızıya döner ve kolaylıkla kanar. Bu zehirlere ( toksinlere) vücudun tepkisi dişetlerinin dişten ayrılması şeklinde olur ve buralarda dişeti cebi denen derin boşluklar oluşur. Periodontal rahatsızlığın Periodontitis adını aldığı son devrelerinde, dişi destekleyen kemik ve yumuşak dokular tahrip olur ve diş sallanmaya başlar, bu durumda ya kendiliğinden düşer veya bir Dişhekimi tarafından çekilmesi gerekir.

 

09. Feb 2015
4.997 mal angeschaut

BESUCHERKOMMENTARE

Es gibt noch keine Kommentare. Sie können den ersten Kommentar mit dem unten stehenden Formular abgeben.

EINE REZENSION SCHREIBEN

de_DEGerman